Na Senćanskom groblju, na parceli br. 44, kod spomenika „Tica slomljeni krila“, danas je održana ekumenska liturgija i svečana komemoracija žrtvama iz 1944. i 1945. godine. Pridsidnik Skupštine Varoši Subatice Daniel Đivanović (Gyivánovity Dániel) je, obraćajuć se prisutnima, kazo da je danas Dan mrtvi, praznik posvećen onima koji više nisu s nama, i da nam utihu daju uspomene nastale tokom zajedno provedenog vrimena.

„Svake godine smo tu ublažit bol i iznova i iznova kast da ne postoje dobri i loši narodi, samo postoje dobri i loši ljudi. Sad odajemo počast sićanju na one koje je nasilje zavatilo najokrutnijim sridstvima samoosuđivanja. Čiji su rođaci mogli samo u tajnosti tugovat, a bol gubitka je strah učinio još nepodnošljivijim. Nisu njim mogli opravit spomenik, nisu smili ni cviće donet, nisu mogli dugo ni divanit o ovim strahotama. Ime mog pradide Nemeš Oskara je takođe ode uklesano“, kazo je Đivanović.
Morali smo, dodo je, ostavit prošlost iza sebe.
„Ne iskrivit, prominit, neg razotkrit, privatit, izvinit se i oprostit. Da, ostavit iza sebe. Način na koji su to učinili Srbi i Mađari mož poslužit za primer ciloj Evropi. Polažemo vince na spomenik žrtvama racije u Novom Sadu, ko i u drugim naseljima di su pogubljeni nevini ljudi, bilo 1941-42., bilo 1944-45. I žrtve racije počinjene 1942. godine su naše žrtve, svaka nevina žrtva je jednako važna. El mi osuđivamo svaku nepravdu, samoprisuđivanje i surovost. Ko god da je počinilac”, podvuko je Daniel Đivanović.

Podsitio je da je postignuto da se formira Mešovita mađarsko-srpska akademska komisija koju su osnovali pridsidnici dviju zemalja.
„Posli četri godine Narodna skupština Republike Srbije je osudila zločine počinjene nad civilnim stanovništvom mađarske nacionalnosti u Vojvodini, i pridsidnici dvi zemlje su zajednički položili vince na tad otkrivenom spomeniku žrtvama racije u Čurugu. Godinu dana kasnije, 2014. Vlada Srbije je uredbom ukinula kolektivnu krivicu i Pridsidnik Srbije je positio parcelu broj 44 kako bi odo poštu stradalima“, naveo je Đivanović.

Prija pet dana, 28. oktobra, naglasio je, ovaj istorijski čin ponovila su i potvrdila dva aktuelna pridsidnika država, dr Tamaš Suljok i Aleksandar Vučić.
„Zatim, 30. oktobra, na prvu godišnjicu smrti Ištvana Pastora i tačno devet godina nakon vladine uredbe iz 2014. godine, bivši pridsidnici Janoš Ader i Tomislav Nikolić dobili su nagradu Ištvan Pastor, jer su 2013. godine napravili ovaj prvi, najvažniji korak, koji je dovo do srpsko-mađarskog istorijskog pomirenja”, kazo je Đivanović.
On je istako da usrid prirodni katastrofa, epidemija, energetski i ekonomski kriza i strahota rata koji su okrenili svit naglavačke moramo shvatit kolko zavisimo jedni od drugi.

„Duboko sam pogođen jučerašnjom nezapamćenom i nesvatljivom tragedijom u Novom Sadu. Iskreno saučešće u moje lično i u ime Skupštine Varoši Subatice porodicama priminuli. Vidimo da tu nema, a naravno nikad nije ni bilo mista za raskol. Nesvatljivo je za mene i to kako pojedini žele naše zajedničke tragedije i stradanja da koriste i iskoriste za pribavljanje politički poena”, kazo je Đivanović.
Napomenio je da je tribalo proć 50 godina da bismo o događajima iz 1944/45. godine mogli javno, bez straha divanit, i još dvi decenije da se rasvitle na državnom nivou.
„Prošlost ne možmo izminit, al naša je dužnost učinit sve da se ovake stvari nikad više ne ponove. To dugujemo sićanju na žrtve, al i dolazećim generacijama, el njeva budućnost zavisi od naši odluka”, zaključio je Daniel Đivanović.

Vinac na spomenik „Tica slomljeni krila“ u ime Skupštine Varoši Subatice položio je pridsidnik Skupštine varoši, Daniel Đivanović, dok je u ime gradonačelnika Subatice Stevana Bakića vinac položio pomoćnik gradonačelnika, Srđan Samardžić. Vinac je položio i narodni poslanik i pridsidnik Saveza vojvođanski Mađara, dr Balint Pastor, a u ime Skupštine AP Vojvodine vinac je položio pridsidnik Skupštine Balint Juhas.
Vince su položili i pridstavnici Ambasade Mađarske i generalni konzulata Mađarske i Hrvatske, pridstavnici nacionalni savita nacionalni manjina, politički partija, potomaka žrtava.

Danas je u Bajmaku, na Spomen groblju kod Bagrema održano sićanje na nedužne žrtve stradale 2. novembra 1944. godine, a komemorativni skup održan je i na Velikom groblju u Čantaviru.
Danas je, od 16.30 sati u crkvi Svetog Jurja održan pomin nevinim žrtvama iz 1944/45. godine.