loader image

Svečano puštena u saobraćaj brza pruga Novi Sad – Subatica

Svečano puštena u saobraćaj brza pruga Novi Sad – Subatica

Deonica brze pruge Beograd-Budimpešta, na trasi od Novog Sada do Subatice danas je puštena u saobraćaj. Pridsidnik Srbije Aleksandar Vučić, koga je na željezničkoj stanici u Subatici dočeko gradonačelnik Stevan Bakić, poručio je građanima u Subatici da stvaraje istoriju, da će do Budimpešte stizat za sat i 35 minuta, a do Beograda za sat i 10 minuta i dodo da je posebno srićan što je brza pruga od Novog Sada do Subatice dio projekta koji je Srbija zajedno uradila sa Mađarskom.

Vučić je u Subatici, nakon što je tamo stigo vozom iz Beograda za sat i 8 minuta povodom puštanja u rad pruge Novi Sad – Subatica, kazo da su zajedno s Mađarima, bratski, prijateljski na ovaj način gradili mostove i veze izmed dva naroda.

Kako je podsitio, odnosi srpskog i mađarskog naroda kroz istoriju su bili lošiji nego danas, al da su on i mađarski premijer Viktor Orban shvatili da moraje imati povirenja jedan u drugog kako bi u obadvi zemlje obezbidili stabilnost za građane.

„Volio bi da je Ištvan Pastor ode. Zajedno smo sanjali snove i kada smo prvi put očli u Budimpeštu i divanili s Viktorom Orbanom, kad smo pružili ruku jedan drugom, shvatili smo da moramo da imat povirenje i da virujemo jedni drugima da bismo gradili bratske odnose, da bismo živili u miru i slogi što je važno za stabilnost naši zemalja, naši naroda“, kazo je Vučić.

Istako je da je prije 15 godina na siveru Srbije i u Vojvodini bilo 45 puta više međunacionalni incidenata nego što i je danas.

„Ne 45 odsto, 45 puta više. Samo da vidite šta pružena ruka i šta prijateljstvo donosi”, kazo je Vučić.

Zafalio se svim okupljenim građanima što su danas dočekali voz iz Beograda i naveo da je tušta godina prošlo od kad je prvi put povezana Budimpešta s Beogradom i kad je kralj Milan dočekivo u Beogradu vozove koji su išli dalje ka Nišu.

Navodeći da je Srbija u vrime pametni vladara rasla, Vučić je kazao da su u druga vrimena gubili i ono što su nam ti pametni stvorili.

„Ponosan sam što mi i danas ode, svi zajedno, vi prije svega, stvarate istoriju. U vaše vrime je otvorena brza pruga, za samo nikoliko meseci od marta do Budimpešte ćete stizat za sat i 35 minuta, do Beograda za sat i 10 minuta. Znaćete da je to u vaše vrime pušteno, to nikad ne može niko da vam oduzme, ostaće zapisano u udžbenicama da ste baš vi i vaša generacija dočekali ovaj voz“, istako je Vučić.

Kako je dodo, niki prije nji nisu uspili, a nada se da će oni koji dolaze posli održati ono što je napravljeno i što će tek bit napravljeno.

Zamolio je okupljene da pozovu i blokadere koji su se okupili u blizini navodeći da su ga obavistili da i je 11.

„Pozovite i da ne pište, nego da dođu ode, da čuju štogod pametno, jer oni će ovu prugu i ove divne vozove koristit, ko i vi“, kazo je pridsidnik Srbije.

Naglasio je da će nova brza pruga donet brži ekonomski napridak.

„Ovo će značit i dalji dolazak investitora. Oni koji će uložit u fabrike, al i u nove velelepne hotele. Ovo će značit da ćete viđat tušta više Beograđana ode u Subotici. Tušta više Novosađana u Subatici. I tušta više ćete vi moći putovat i u glavni grad Srbije, i u glavni grad Mađarske. Možemo dodatno povezat naše zemlje”, kazo je Vučić.

Istako je da mu je žao što je bivši pridsidnik SVM Ištvan Pastor prirano očo i izdivanio da mu je jednom prilikom kazo da su samo uradili tu prugu veliko je i tušta više nego što su uradili oni prije nji i da je dodo da će tušta tog zajedno tek uradit.

„Nažalost, bojim se da u nikim budućim vrimenima nećemo tako brzo gradit, al dok možmo, nastavićemo radit“, kazo je Vučić.

Zafalio je i pridsidniku Saveza vojvođanski Mađara Balintu Pastoru i njegovoj stranki na tom što su, kako je kazo, čuvali stabilnost zemlje, borili se za nju uvik, i u svakom trenutku, i što nikad nisu odustajali od prijateljstava.

Istako je da će gradonačelnik Subatice Stevan Bakić osta zapisan u istoriji Subaice.

„Bakiću, ti si taj koji je dočeko ovaj voz. Ti si taj koji je dono i doprino tome da Subatica dobije sve ono što je dobila. Volili te, ne volili, to su stvari koje ulaze u istoriju. Fala na angažmanu, fala na trudu, virujem da je to štogod što će ljudi zapamtit”, konstatovao je Vučić.

Naglasio je da su „pokušavali zaustavit Srbiju na različite načine i nisu uspili”.

“Pokušavali su, dali su sve od sebe da Srbiju slome, da spriče njezin razvoj. Na svaki način da kažu ne možte dalje i ne možte više. A mi ćemo radit i više i bolje. I veliki američki pridsidnik Ruzvelt je divanio: ‘Ne pripada nagrada onima koji stoje sa strane, gledaje i kibicuju. Pofale i nagrade pripadaje onima koji su u ringu i koji se bore. Onima koji rade, onima koji bi tili da minjaje stvari. Onima koji se znoje. Kadgod na njevom licu i rukama vidite tragove krvi svoje od rada, al nikad ne odustaju i nastavljaje da se bore”‘, istako je Vučić.

Naveo je da nije slučajno to što niki za 12 godina nisu meter pruge izgradili.

„A nije slučajno ni što ste vi izgradili ovolike kilometre brze i najbrže pruge u regionu. I na tom sam vam zafalan jer brez vašeg povirenja, vaše podrške, vašeg rada, vaše marljivosti mi ništa ne bismo mogli da uradimo. Molim vas da ode u Subatici čuvate mir, stabilnost, bratske odnose s našim mađarskim prijateljima i braćom”, kazo je Vučić.

Dodao je da će od sride do nedilje bresplatno moć da se koriste vozovi do Beograda, a da će od marta slideće godine putnički saobraćaj bit uspostavljen i do Budimpešte.

„Puno vam fala za svu ljubav prema otadžbini i puno vam fala za svaku vrstu podrške. Nastavićemo gradit Subaticu, nastavićemo gradit i siver Bačke, i čitav siver Srbije, čitavu Vojvodinu i čitavu našu najlipšu i jedinu Srbiju“, poručio je Vučić

Pridsidnik Srbije izjavio je da će brza pruga Novi Sad – Subatica bit puštena u saobraćaj za komercijalnu upotribu u sridu, 8. oktobra, a da će povratna karta od Beograda do Subatice iznosit 2.000 dinara.

Prisutnima se obratio i ambasador Kine u Srbiji Li Ming koji je, izmed ostalog, izjavio kako je puštanje u rad cilokupne dionice brze pruge Beograd-Budimpešta na teritoriji Srbije istorijski trenutak i istako da će ta pruga značajno ojačat strateški položaj Srbije ko regionalnog transportnog čvora i da će otvorit širu perspektivu za ekonomski prosperitet zemlje.

Zaminik ministra za saobraćaj i građevinarstvo Mađarske Nandor Čepregi kazo je da su se prije jedne decenije mađarski premijer Viktor Orban i srpski pridsidnik Aleksandar Vučić rukovali i saglasili da će otvorit i stvorit novu kapiju koja će povezivati Evropu i Daleki Istok.

„Danas je otvoreno jedno krilo te kapije, dok će drugo bit otvoreno iduće godine na proliće kad otvorimo i mađarsku deonicu. Ovo označava potencijal i rast i da smo našli svoje misto u Istočnoj Evropi i svoju svrhu. Zafaljujuć vridnom radu Srba i Mađara, s tehnologijama koje su na svitskom nivou, sve u interesu Srba i Mađara, kako bismo svi mogli uživat u plodovima rada i posvećenosti srpskog i mađarskog naroda”, kazo je, izmed ostalog, Čepregi koji je sa pridsidnikom Vučićom vozom „Soko”,  koji je krenio iz Beograda sa železničke stanice „Beograd centar” u 11.30 sati, u Subaticu stigo prije 12.40 sati.

S pridsidnikom Vučićom i Nandorom Čepregijem u prvoj vožnji do Subatice bili su i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević i ambasador Kine u Srbiji Li Ming. Vozom do Subatice putovali su i ministarka privride Adrijana Mesarović, pridsidnica Pokrajinske vlade Maja Gojković, gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić, ambasador Mađarske u Srbiji Jožef Mađar, pridsidnik Saveza vojvođanski Mađara Balint Pastor, bivša ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović.

Previous Obilužena 184. godišnjica postojanja i rada Opšte bolnice Subatica

Суботица - Subatica - Szabadka - Subotica © 2025. bu.subotica.ls.gov.rs